Tilandsija, kao i druge vazdušne biljke poput orhideje recimo, u poslednje vreme izaziva sve veće interesovanje za gajenje. Ona je lako je prilagodljiva svakom okruženju i podlozi i bitno je samo da ima dovoljno indirektne svetlosti.
Upravo su tilandsije vrlo otporne, traže mnogo manje pažnje od ostalih sobnih biljaka i zauzimaju manje mesta. Uz nju nećete morati da brinete o supstratu, veličini saksije, presađivanju, prehrani i drugim obavezama u vezi sa negom biljke.
Šta je tilandsija?
Tilandsija je vrsta epifita, odnosno vazdušne biljke, kojoj nije potrebna zemlja za pravilan rast i razvoj, već raste na površini druge biljke, steni, kori i sličnim površinama. Epifite nisu nikakvi paraziti, što znači da ne crpe vodu i hranljive materije iz domaćina, niti ga na bilo koji način oštećuju, već sve potrebno crpe iz vazduha, kiše i sunca.
Kako se upotrebljava tilandsija?
Tilandsije možete čuvati u:
- Jednostavnom metalnom ramu;
- Na postolju;
- U činiji,
- Praznom akvarijumu.
Tilandsija takođe može poslužiti u dekorativne svrhe: od nje možete napraviti nekakav viseći ukras ili ukoliko imate oko za dizajn enterijera i vešte ruke, možete ukrasiti ceo zid ovom biljnom ili je kombinovati sa drugim biljkama, na primer mahovinom.
Osnovna nega tilandsije
Nega ove biljke je jednostavna. U prirodi živi u tropskim krajevima, u šumama, na planinama i u pustinjama. Postoji preko 500 vrsti tilandsije koje imaju prirodnu sklonost da se drže za sve podloge koje su im dostupne i koje će dugo biti suve, a to osim stabala drugih biljaka, kamenja i golih stena mogu biti i telefonske žice, stubovi, promenljivo pustinjsko tlo i slično. Imaju jako mali i slab koren koji služi prvenstveno da se prikače za drugu podlogu, dok neophodne hranljive materije upijaju iz vazduha.
Kako izgleda tilandsija?
Telo tilandsije sastavljeno je od dugih i tankih listova, uglavnom svetlo zelene boje, ali se neretko mogu naći i narandžaste i roze. Listovi tilandsije prekriveni su trihomima, posebnim ćelijama koje mogu brzo da upiju vodu koja se u njima skuplja. Vrhovi listova su špicasti (nisu oštri) i idu u širinu, tako da biljka uglavnom izgleda kupastog oblika, mada ima i vrsti koje izgledaju kao mali žbun, grančica pa i nekih koje izgledom podsećaju na praziluk. Voda, koja je u prirodnom staništu tilandsije retko dostupna, može se nakupiti i u korenu listova, donjem delu biljke koja služi kao levak za sakupljanje vode.
Potreba za vodom tilandsije
Kao tropska biljka, tilandsija je navikla na male količine vode, što znači da su njene potrebe za vodom minimalne. Kako nema koren i ne stoji u zemlji, tilandsiji je potrebno orošavanje i ponekad potapanje u vodu, a učestalost u velikoj meri zavisi od uslova sredine u kojima se biljka nalazi.
Zdrave biljke je najbolje povremeno potopiti u sud sa vodom, recimo na svake dve nedelje, i to naopačke, a potom ostaviti 2 sata, nakon čega je možete staviti na peškir ili ubrus da se lepo osuši. Pobrinite se da je suva i u korenu listova, jer može istruliti. Takođe je možete orošavati jednom nedeljno. Vodite računa ako kombinujete orošavanje i potapanje da joj ne bude previše vode, jer je jedno od prirodnih staništa ove biljke ipak pustinja.
Ukoliko naiđete na tilandsiju koja je oštećena, počela da se suši i truli, ne očajavajte. Ukoliko ima makar jedan zeleni deo, postoji šansa za njen oporavak. Takvu biljku treba potopiti u vodu na 12 časova, a onda ponoviti proceduru 2 do 3 dana kasnije, ali na 4 sata. Nakon toga nastavite sa uobičajenom procedurom i ne zaboravite da je neophodno da se potpuno osuši nakon potapanja. Vazdušne biljke jako sporo napreduju i rastu, tako da dajte vremena svojoj tilandsiji za oporavak.
Gde da nabavite tilandsiju za svoj prostor?
Osim što je zahvalna i ne iziskuje previše brige, tilandsija svakako privlači pažnju svojim netipičnim izgledom i karakteristikama kako iskusnih ljubitelja biljaka, tako i početnika. Lako je prilagodljiva, interesantnog izgleda, a može i da procveta. U našoj ponudi možete naći raskošnu vrstu zelene boje, sa ružičastim vrhovima levkastog oblika ali i nesvakidašnju tillandsia ciyanea poznatiju kao plava bromelija – povoljno – kojom možete oplemeniti svaki prostor.