Blog

Zašto su sobne biljke skupe?

Zašto su sobne biljke skupe? Dendrolog

Zašto su sobne biljke skupe? Cena sobnih biljaka mogu se kretati od skromnih desetak eura do više od milion. Da, dobro ste pročitali – milion. Pitanje koje je svako sebi postavio obilazeći rasadnike i specijalizovane prodavnice jeste – zašto su biljke toliko skupe?

Faktori koji utiču na cenu biljaka

Da bismo Vam odgovorili na ovo pitanje potrebno je da sagledamo sve aspekte uzgoja biljaka uopšte pa i sobnih. Faktora je mnogo, a kao osnovni tu su:

Voda – jedno od tri osnovna preduslova da biljka raste zdrava i kvalitetna;
Prihrana – od prihrane u mnogome zavisi kvalitet biljke;
Zaštita – tretman biljaka prilikom problema;
Supstrat – od kvaliteta zemljišta zavisi i razvoj biljke;

Faktori kao što su voda, prihrana, zaštita i supstrat u mnogome ocenjuju opšte stanje biljke i oni diktiraju finalnu cenu proizvoda. Naime, u velikim trgovinskim lancima zaista ćete pronaći u nekom uglu zaboravljenu biljku koju ste uvek želeli u neretko lošem stanju. Čak će i na izgled biti savršena, ali budite sigurni da je biljka na istom mestu zalivana vodom direktno sa česme, u supstratu u kom je uvežena, sa prihranom iz proizvodnog rasadnika (često osmocote ili drugo sporo razgrađujuće đubrivo). Većina ovih biljaka na žalost uvene prvom prilikom, a vi ostajete u čudu kako i šta se to desilo sa biljkom i šta je to što radite pogrešno kada Vam svaka biljka koju kupite propadne.

Ostali faktori koji formiraju cenu biljaka su stanište, lepota, uzgoj i razmnožavanje, retkost,uvoz….

Sobne biljke kao trend

Baštovanstvo kao i uzgoj sobnih biljaka postaje sve popularniji poslednjih decenija kod mlađih generacija. Možemo slobodno reći da je u zadnjih par godina došlo do pravog „biljnog buma“. Shodno tome raste i želja za posedovanjem retkih i atraktivnih vrsta biljaka. kih i atraktivnih vrsta.

Kao primer navešćemo „šarene“ vrste biljaka – varijegate. Ove biljke prodaju se po cenama od nekoliko stotina do nekoliko hiljada dolara širom interneta, jer je ponuda ograničena, a potražnja ogromna.

Milenijalci nisu jedinstveni u postavljanju trenda obožavanja biljaka. U 17. veku vladala je prava pomama za lalama. Popularna „lalomanija“ podigla je cene ovih lukovica u nebesa i ostala je zapamćena kroz istoriju. Takođe, tragom ovog trenda, u 19. veku došlo je do ekspanzije orhideja i ovaj period poznat je pod nazivom „orhidelirijum“.

Danas u 21. veku, biljke su i dalje na ceni. Cene se i više nego što možete da zamislite. Navešćemo Vam neke od biljaka koje su trenutno popularne i koje dostižu basnoslovne cifre.

Ficus lyrata

Zašto su sobne biljke skupe? Ficus lyrataSposoban da naraste gotovo 15 metara u tropskim kišnim šumama, Ficus lyrata u kućnim uslovima naraste i do 3 metra. Njegovo veliko kožasto lišće postalo je omiljena dekorativna vrsta svih dizajnera širom sveta u poslednjih 10 godina. Potražnja za ovom biljkom podigla joj je i cenu.

Zanimljivo je što je Ficus lyrata biljka posebno osetljiva na kvalitet vazduha. Ne voli ni suv vazduh, ni promaju, ne odgovara joj ni previše sunca, niti senovit deo prostora… Iz svih ovih razloga Ficus lyratu, pogotovo velike primerke nećete promaći po niskoj ceni. Veliki Ficus lyrata je izazov za početnike ukoliko o ovoj biljci ne znate ništa. I ukoliko ste se baš odlučili za veliki primerak ove biljke savetujemo Vam da kupite ovlaživač za prostor jer će joj biti neophodan u zimskim mesecima.

Monstera variegata

Monstera variegata dendrologŠarena Monstera, poput M. Delicosa variraju u ceni, a neki primerci dostižu cene i do 5000 dolara. Mali primerci šarenih Monstera adonsonii kreću se u rangu od 500 do 700 dolara, dok je Monstera aurea nedavno prodata za 3726 dolara na popularnoj aukcijksoj stranici Trade Me.

Mali procenat razmnožavanja i dobijanja šarene biljke čini šarene monstere izuzetno cenjenim i traženim, zbog čega im je i cena visoka. Obične zelene sorte monster prodaju se po nekoliko hiljada dinara u vrtnim centrima dok cene šarenih sorti vrtoglavo rastu.

Hoya carnosa

Zašto su sobne biljke skupe? HoyaHoya carnosa compacta još jedna je u nizu popularnih biljaka današnjice. Njen cvet je ono što je čini fascinantnom, ali i činjenica da je u junu 2020. godine na internet aukciji šarena sorta ove biljke prodata po ceni od 6500 dolara.

Philodendron minima

Zašto su sobne biljke skupe? Philodendron minimaRhaphidophora tetrasperma ili Philodendron minima je poznat i po nazivima mini monstera ili Pikolo. Na Novom Zelandu u avgustu ove godine, primerak šareolisnog varijeteta ove biljke prodat je za 8150 dolara.

Orhideja Shenzhen nongke

Zašto su sobne biljke skupe? Orhideja shenzenJoš jedna od veoma retkih vrsti orhideja jeste Shenzhen nongke koja je plod osmogodišnjeg laboratorijskog uzgoja. Vlasnici ove biljke moraju imati strpljenja jer je na cvetanje potrebno da se čeka i do pet godina. Kada jednom cveta, cvet orhideje zaslepljuje čula posebnom estetikom i mirisom koje će retki vlasnici ove biljke i dočekati. Neki od primeraka ove orhideje prodaju se onlajn za 200.000 dolara.

Bonsai bor

Zašto su sobne biljke skupe? Bonsai borKada se priča o cenama biljaka svakako sam vrh liste zaslužuje bonsai. Drveće bonsaija posebna je stavka svih onih koji traže jedinstven primerak prirode u svom domu ili poslovnom prostoru. Najvredniji primerci bonsai drveća su svakako beli borovi, a trenutno najskuplje prodat bonsai je primerak belog bora čija cena je na aukciji u Japanu dostigla 1,3 miliona dolara.

Zaključak

Na kraju, veština i stručnost uzgajivača su svakako ono što dodaje vrednost biljkama. U velikim trgovinskim lancima biljkama barataju prodavci, magacioneri i kasiri. U rasadnicima i specijalizovanim prodavnicama biljkama posvećuju pažnju inženjeri hortikulture, pejzažni arhitekti, agronomi itd…

Nismo tu da bismo Vam govorili gde da kupite biljke, izbor je na Vama. Tu smo da bismo Vam skrenuli pažnju na sve naše kolege inženjere, male proizvođače i uzgajivače kod kojih ćete pronaći biljku koja je možda za par stotina dinara skuplja nego u velikim trgovinskim lancima mešovite robe. U tih par stotina dinara ugrađeno je svo znanje, iskustvo, trud, rad, odricanje i slobodno možemo reći struka. Setite se toga sledeći put kada budete kupovali biljke i dobićete odgovor na večito pitanje koje muči ljubitelje biljaka – Zašto su sobne biljke skupe?