Dieffenbachia – Difenbahija
Dieffenbachia – Difenbahija je sobna biljka koja je dobro poznata na našim prostorima. Ova lisno dekorativna vrsta odlikuje se širokim zelenim listovima prošaranim belim mrljama zbog kojih je vrlo popularna.
Dieffenbachia – Difenbahija
Dieffenbachia – Difenbahijabiljka poreklo vodi iz Meksika južne, Argentine i zapadne Indije. Pripada familiji Kozlaca – Araceae . U našim uslovima može da poraste oko 2 m u visinu u zavisnosti od kultivara.
Potreba za vodom i svetlom
Dieffenbachia – Difenbahija voli delimično osunčana mesta, tako da će dobro uspevati i na manje osvetljenim pozicijamam kao i na indirektnom svetlu. Potrebe za vodom su joj umerene ali zahteva redovno zalivanje. Ukoliko dobija prekomernu vlagu difenbahija strada i to pokzuje pre svega na lišću. Vrlo je otporna na visoku temperaturu i sušu.
Kakvu zemlju voli Dieffenbachia – Difenbahija?
Supstrat za Difenbahiju može biti različit. Od dobro dreniranog bogatog zemljišta do hidroponskog uzgoja. Moguće ga je gajiti u perlitu, vermikulitu, kao i u svim supstratima za uzgoj sobnih biljaka. Teža i nepropusnija zemljišta možete pomešati sa agroperlitom i na taj način poboljšati vodno vazdušne uslove.
Savet Dendrologa
Ukoliko želite Dieffenbachia – Difenbahija možete gajiti i u vodi ili hidrogelu. Sve što je potrebno jeste da češće menjate vodu kako ne bi došlo do stvaranja algi. Odabirom lepe posude za hidroponski uzgoj i hidrogel kuglica možete napraviti pravu stonu dekoraciju ili korporativni poklon.
Specifikacije
Visina sa saksijom:
Širina saksije:
Cvetanje:
Vrsta: Lisno-dekorativna vrsta
Boja: Svetlije i tamnije zeleni listovi. Zeleno stablo.
Uslovi sredine
Namena: Sobna biljka, za dom ili kancelariju
Svetlost: Mesto u prostoru sa indirektnom svetlom
Supstrat: Hranljivi, bogati supsrat dobro dreniran, hidrogel, voda
Temperaturna osetljivost: Osetljiva na ekstremnu hladnoću, strada od direktnog sunca
Alergenske reakcije: Nisu poznate alergenske reakcije
Održavanje i nega
Zalivanje: Supstrat je neophodno držati redovno vlažnim ali je prezalivati biljku.
Prihranjivanje: U fazi intenzivnog rasta đubrivima na bazi azota – za listanje jednom u mesec dana.
Orezivanje: Difenbahijaniju potrebno orezivanje. Dovoljno je ukloniti suve listove.