Forsythia europaea
350.00 RSD
Forsythia europea – je listopadni cvetno dekorativni grm. Poznata je po tome što cveta pre listananja u rano proleće. Vrlo je jednostavna za gajenje i nema izuzetne zahteve prema uslovima sredine. Podnosi orezivanje.
Dostupno za avansnu kupovinu
Forsythia europea
Forsythia europaea je endemičan listopadni grm koji je vrlo popularan u parkovskom uređenju. Najčešće se gaji kao samostalan grm ali su vrlo interesantne cvetne žive ogradne od forzicije.
Poreklo biljke
Ova zimzelena vrsta pripada porodici Oleaceae. Njeno prirodno stanište je severna Albanija i Metohija. Grane su obrasle ovalnim zelenim listovima koji su zašiljeni na vrhovima. Najveću atraktivnost dostiže u rano proleće kada cveta pr listanja. Cvetovi su intenzivno žute boje.
Forsythia europea
Forsythia europaea može da bude vrlo invazivna. U toku jedne vegetacijske sezone može da poraste i do 50 cm što omogućava brzo formiranje većih grmova. Podnosi orezivanje te se može oblikovati po želji. Ukoliko se grane ne orezuju lučno se savijaju prema zemlji što ovom grmu daje izuzetno interesantan izgled.
Potrebe za vodom i svetlom
Forsythia europaea najbolje uspeva u polusenovitim i sunčanim delovima vrta. Na punom suncu daje veću količinu cvetova. Vrlo je otporna vrsta laka za uzgoj. Nema specijalnih zahteva prema uslovima sredine.
Korisni saveti
Vrsta se prihranjuje par puta godišnje, jednom u proleće što se može ponoviti i tokom leta đubrivima koja su otporna na visoke temperature.
Savet Dendrologa
Biljku svakog proleća dobro očistiti od oštećenog lišća i grana. Ukoliko je potrebno oblikovanje, preporuka je da se biljka orezuje nakon precvetavanja u proleće kao bi i naredne godine obilno cvetala.
Specifikacije
Visina sa saksijom:
Širina saksije:
Cvetanje: Cveta intenzivno žutim
Vrsta: Cvetno dekorativna vrsta
Boja: Zelena
Plod: /
Uslovi sredine
Namena: Vanjska biljka
Svetlost: Polusenka, sunce
Supstrat: Kisela, dobro drenirana zemlja
Temperaturna osetljivost: Uspešno prezimljava u kontinentalnim uslovima sredine, otporna na sušu
Alergenske reakcije:
Održavanje i nega
Zalivanje: Zalivanje se vrši od proleća do kasne jeseni, umereno.
Prihranjivanje: Najbolje vršiti s proleća do jeseni. Zimi nema potrebe za prihranjivanjem.
Orezivanje: Orezivanje je najbolje vršiti s proleća nakon cvetanja.