Lonicera nitida
650.00 RSD
Lonicera nitida – zimzeleni polu polego grm. Voli polusenovita do senovita mesta. Odlično vezuje zemljište. Koristi se za formiranje bordura, nižih živih ograda, pokrivanja nasipa. Orezuje se.
Na zalihama
Lonicera nitida – Lonicera
Lonicera nitida je delom polegla žbunasta vrsta. Grane su gusto obrasle sitnim ovlnim listovima. Lonicera raste do 1 m u visinu i 2 m u širinu i koristi se za niže slojeve ozelenjavanja, za formiranje bordura i pokrivanje tla.
Poreklo biljke
Ovo je zimzelena vrsta iz porodice Caprifoliaceae. Cveta u rano proleća bledo žutim cvetovima. Plod je purpurno ljubičasta bobica. prirodno raste u Kini.
Lonicera nitida – Lonicera
Lonicera ima vrlo dobar korenov sistem koji odlično vezuje zemljište te se uspešno koristi za suzbijanje erozije i u ozelenjavanju škarpa i nasipa. Grane se povijaju ka zemlji što joj daje interesantan izgled u alpinetumima i samostalnoj sadnji. Vrlo lepo se kombinuje sa drugim žbunastim vrstama. Na jesen listovi dobijaju purpurnu boju.
Potrebe za vodom i svetlom
Lonicera najbolje uspeva u polusenovitim i senovitim delovima vrta. Nije izbirljiva prema tipu zemljišta. Ne voli preterano vlažna zemljišta. Može da raste na vrlo ispošćenim supstratima kod kojih je najvažnije da su dobro drenirani. Izuzetno je otporna vrsta i podnosi vrlo niske temperature.
Korisni saveti
Lonicera nitida podnosi orezivanje koje joj može pospešti rast. Kao manji žbun uspešno se gaji i u žarinjerama, alpinetumima i manjim vrtovima kao detalj u ozelenjavanju.
Savet Dendrologa
Biljku svakog proleća dobro očistiti od uvelog lišća i orezati.
Specifikacije
Visina sa saksijom:
Širina saksije:
Cvetanje: Cveta žutim cvetovima
Vrsta: Lisno-dekorativna vrsta
Boja: Tamno zelena
Uslovi sredine
Namena: Vanjska biljka
Svetlost: Senka, polusenka
Supstrat: Plodna dobro drenirana zemlja
Temperaturna osetljivost: Uspešno prezimljava u kontinentalnim uslovima sredine
Alergenske reakcije:
Održavanje i nega
Zalivanje: Zalivanje se vrši od proleća do kasne jeseni, umereno.
Prihranjivanje: Po potrebi od proleća do jeseni. Zimi nema potrebe za prihranjivanjem.
Orezivanje: Redovno uklanjanje suvih listova i grana.