Pyracantha coccinea Vatreni trn
Pyracantha coccinea Vatreni trn je zimzelen do poluzimzele grm koji se odlikuje bodljama i vatrenim bobicama. Vrlo je interesantna kao samostalni grm ali je ipak najveću primenu našla u formiranju živih ograda. Raste 2 – 4 mu visinu i oko 2 m u širinu.
Poreklo biljke
Ovo je zimzelena vrsta iz porodice Rosaceae. Grane rastu u svim pravcima i gusto su obrasle duguljastim ovalnim tamno zelenim listovima i bodljama dugim 1.5 cm. Cveta u rano proleća sitnim belim cvetovima. Vrsta je najatraktivnija kada je u plodu koji može biti u žutoj, narandžastoj ili crvenoj boji u zavisnosti od kultivara.
Pyracantha coccinea Vatreni trn
Vatreni trn je vrlo invazivna, brzorastuća vrsta koja ukoliko se redovno ne održava može da uguši sutohtonu floru. Odlična je za brzo podizanje živih ograda. Nema specijalne zahteve prema uslovima spoljašne sredine što je čini vrlo poželjnom vrstom za gajenje.
Potrebe za vodom i svetlom
Pyracantha coccinea Vatreni trn najbolje uspeva u polusenovitim i sučanim delovima vrta. Na punom suncu će dati veću količinu bobica. Nije izbirljiva prema tipu zemljišta a najbolje uspeva na peskovitim supstratima. Ne voli preterano vlažna zemljišta. Može da podnese širok dijapazon pH vrednosti zemljišta. Izuzetno je otporna vrsta kako na sušne periode tako i na vrlo niske temperature.
Korisni saveti
Pyracantha coccinea Vatreni trn podnosi orezivanje koje joj može pospešti rast. Kako ima niske zahteve prema uslovima spoljašne sredine prihrana se vrši jednom godišnje u proleće. Da bi se postigla optimalna gustina sadnje, sade se 2 – 4 sadnice po dužnom metru.
Savet Dendrologa
Biljku svakog proleća dobro očistiti od uvelog lišća i orezati. Blaga jesenja rezidba se savetuje kako se rani prolećni cvetni pupoljci ne bi uništili kao i zbog toga što se isti obrazuju na prošlogodišnjim granama. Bobicama pirokante se hrane mnoge vrste ptica te je grm ujedno i njihovo sklonište.
Vatreni trn je podložan gljivičnim i bakterijskim obolenjima i u tom slučaju se tretira adekvatnim sredstvima koja se mogu naći u bolje snabdevenim poljo apotekama.
Specifikacije
Visina sa saksijom:
Širina saksije:
Cvetanje: Cveta belim sitnim cvetovima
Vrsta: Lisno-dekorativna vrsta
Boja: Tamno zelena
Uslovi sredine
Namena: Vanjska biljka
Svetlost: Sunce, polusenka
Supstrat: Dobro drenirana zemlja
Temperaturna osetljivost: Uspešno prezimljava u kontinentalnim uslovima sredine
Alergenske reakcije:
Održavanje i nega
Zalivanje: Zalivanje se vrši od proleća do kasne jeseni, umereno.
Prihranjivanje: Najbolje vršiti s proleća do jeseni. Zimi nema potrebe za prihranjivanjem.
Orezivanje: Redovno orezivanje s proleća ili jeseni.