Spathyphillum 75cm

1,600.00 RSD

Spathyphillum 75cm je saksijska sobna biljka iz porodice Araceae. Iako je poznat i kao „ljiljan mira“, spatifilum ne prirada rodu ljiljana.

Dostupno za avansnu kupovinu

Opis
Poreklo Spathyphilum roda

Spathyphillum 75cm je biljka iz istoimenog roda Spathypillum koji broji preko 40 različitih vrsta. Pripadaju familiji Araceae, a uže su svrstani u podfamiliju Monsteroidae. Da, dobro ste pročitali, „ljiljan mira“ kako se najčešće može pronaći u stranim tekstovima spada u Monstere.

Potiče iz tropskih regiona Amerike i jugoistočne Azije. To su zimzelene vrste koje odlikuju zeleni listovi i beli cvet na dugoj dršci. U prirodi mu nije potrebno mnogo svetla ni vode da bi preživeo jer spada u nisko rastinje, ali u kućnim uslovima obožava vlagu.

Porebe za vodom i svetlom Spathyphillum 75cm

Iako u prirodi nije neohpodno da je stalno u vlažnom, Spathyphillum 75cm je biljka koja u kućnim uslovima voli vlagu. Potrebno je zalivati je jednom do dva puta nedeljno. Što se svetla tiče – nije veliki ljubitelj svetla tako da sasvim dobro uspeva i u tamnijim prostorijama, u senci i polusenci.

Prečišćavanje vazduha

Sposobnost prečišćavanja vazduha kod spatifiluma dokazana je raznim istraživanjima. Neka od tih istraživanja vršila je i NASA – Nacionalna vazduhoplovna i svemirska administracija. Zaključak je da spatifilum iz životnog prostora uklanja benzen i formaldehide koji se nalaze u većini deterdženata, dezinfekcionih sredstava kao i u plastici. Naročito je pogodno držati je u spavaćoj sobi uz Aloe Vera biljke. Obzirom da joj ne treba mnogo svetlosti može da se drži u bilo kojoj prostoriji.

Mere opreza

Iako Spathyphillum 75cm nije značajnije otrovna biljka, neophodno je biti upoznat sa toksičnim dejstvima ove biljke. Naime, spatifilumi sadrže kalcijumove oksalate koji prilikom konzumiranja mogu dovesti do iritacije usne duplje. Ovo nije retka pojava kod vlasnika kućnih ljubimaca te je potrebno biti na oprezu. Pročitajte i koje su to Sobne biljke otrovne za mačke.

Vrste spatifiluma

Kao što smo rekli rod Spathyphillum broji preko četrdeset vrsta varijeteta. Pobrojaćemo neke od njih:

Spathiphyllum atrovirens, Spathiphyllum bariense, Spathiphyllum blandum, Spathiphyllum brevirostre, Spathiphyllum cannifolium, Spathiphyllum cochlearispathum, Spathiphyllum commutatum, Spathiphyllum cuspidatum, Spathiphyllum floribundum, Spathiphyllum friedrichsthalii, Spathiphyllum fulvovirens, Spathiphyllum gardneri, Spathiphyllum grandifolium, Spathiphyllum jejunum, Spathiphyllum juninense, Spathiphyllum kalbreyeri, Spathiphyllum kochii, Spathiphyllum laeve, Spathiphyllum lechlerianum, Spathiphyllum maguirei, Spathiphyllum mawarinumae, Spathiphyllum monachinoi, Spathiphyllum montanum, Spathiphyllum neblinae, Spathiphyllum ortgiesii, Spathiphyllum patini, Spathiphyllum perezii, Spathiphyllum phryniifolium, Spathiphyllum quindiuense, Spathiphyllum silvicola ,Spathiphyllum solomonense, Spathiphyllum wallisii, Spathiphyllum wendlandii

Korisni saveti

Pratite rast vašeg spatifiluma. To je biljka kod koje ukoliko niste sigurni da li treba ili ne treba da je zalijete svakako ćete to videti po listovima. Čim biljka nema dovoljno vode delovaće tužno. Listovi će klonuti i delovaće kao da se suši. To je znak da joj je potrebna voda.

Ako biljku držite na suncu listovi će joj izgoreti i postati bronzane boje na svom licu. Ovi listovi vremenom će se osušiti tako da izbegavajte izlaganje biljke direktnom suncu.

Ukoliko niste u mogućnosti da zalivate biljke kada im je to potrebno, uz dodatak hidrogela moguće je preskočiti jedno do dva zalivanja.

Specifikacije

Visina sa saksijom: 75cm

Širina saksije: 17cm

Cvetanje: Cveta intenzivno u zavisnosti od varijteta tokom cele godine.

Vrsta: Lisno-dekorativna vrsta

Boja: Zeleni list sa belim cvetom na cvetnoj dršci

Uslovi sredine

Namena: Sobna biljka, za dom ili kancelariju

Svetlost: Polusenka, senka

Supstrat: Hranljivi, bogati supsrat

Temperaturna osetljivost: Osetljiva na hladnoću i na direktno sunce

Alergenske reakcije: Iritacija kože, iritacija usne duplje

Održavanje i nega

Zalivanje: U zimskom periodu jednom nedeljno, u letnjem periodu dva do tri puta nedeljno.

Prihranjivanje: U fazi cvetanja đubrivima na bazi kalijuma – za cvetanje jednom nedeljno. U fazi između dva cvetanja đubrivima na bazi azota – za listanje.

Orezivanje: Nije potrebno orezivanje. Dovoljno je uklanjanje suvih listova i orezati cvet u dnu cvetne grane kada precveta.

Dodatne informacije
Težina 3 kg